مقدمه:این روزها تبلیغی بصورت گسترده از رسانه ملی! پخش می شود که دستگاهی را به نام تن تاک  برای دراز نشست معرفی می کند که البته در گذشته گویا دستگاهایی شبیه این با نامهای توتال کور  یا ابراکت در اینترنت و ماهواره تبلیغ می شده!!البته بحث ما به جای پرداختن به علل پخش چنین آگهی های پر زرق و برق الان در مورد توانایی هایی است که به این دستگاه نسبت داده می شود حال اینکه هیچکدام از این توانایی ها در این دستگاه وجود ندارد!!! و شرکت سازنده و یا وارد کننده این دستگاه فقط با تبلیغات کذب سعی در فروش بیشتر این دستگاه دارد٬ بخصوص به افرادی که اطلاعات کمی در مورد تمرینات ورزشی و اصول علم تمرین و روش تقویت عضلات دارند.

البته ادعاهای شرکت سازننده تن تاک برای خواص و تواناییهای این دستگاه برای اهالی علوم تربیت بدنی و  ورزش مثل تعریف کردن یک لطیفه برای مزاح و خنداندن بیننده یا شنونده است ٬اما حقیقت تلخ خرید این دستگاه بخصوص توسط افراد کم اطلاع و بعضا تنبل که حال و حوصله تمرینات سخت و فشار آوردن بر عضلات بدن خود را ندارند مرا بر آن داشت تا مختصر توضیحی راجع به ادعاهای کذب سازنندگان این دستگاه خدمتت خوانندگان این سطور بیان نمایم تا شاید افرادی که ندانسته پول خود را در جیب این افراد سود جو می ریزند اندکی بیدار شوند و برای تقویت عضلات و کاهش درد و رنج ناشی از تنبلی و فقر حرکتی به مشورت با افراد متخصص بپردازند :

ادعاهای کذب سازندگان دستگاه تن تاک:

ادعای گواهی ثبت اختراع:سازندگان مدعی گواهی ثبت اختراع تن تاک هستند بحث اینجاست که این به اصطلاح اختراع! که کپی برداری از مشابه مجعول خارجی ان است اولا در کجا به عنوان اختراع ثبت شده؟؟ و ثانیا حتی در صورت صحت این ادعا چگونه و بر اساس چه خلاقیت و نو آوری این دستگاه به عنوان اختراع ثبت گردیده است و چه کسانی آنرا مورد تایید قرار داده اند که همه اینها قابل پیگیری است!!

ادعای چربی سوزی و آب کردن چربی های شکم: هر کس کوچکترین اطلاعی راجع به مراحل و اصول علمی چربی سوزی و مکانیسم آن داشته باشد می داند که چنین ادعایی کاملا نادرست و غیر علمی است.چربی سوزی بر اثر فعالیت های هوازی در کل بدن که در اثر فعالیت های نرم دویی و یا پیاده روی شدید و حداقل به میزان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه و ۴ نوبت در هفته با رعایت رژیم غذایی مناسب اتفاق می افتد !بنابراین این دستگاه با این مکانیسم هیچ کمکی به چربی سوزی در عضلات شکم نمی کند!!

ادعای تقویت عضلات شکم:تقویت عضلات شکم تنها با فشار متوسط و شدید با رعایت اصل اضافه بار بوجود می آید که از اصول ثابت شده تمرینات با وزنه و تمرینات تقویتی و قدرتی است .سوال اینجاست که این دستگاه کدام بار اضافی را بر عضلات شکم تحمیل می کند که منجر به تقویت عضلات شکم می شود؟امروزه تمرینات متنوعی برای توان بخشی و تقویت عضلات شکم برای افراد ضعیف و ناتوان وجود دارد که از حوصله این لخش خارج است اما حقیقتا این دستگاه هیچ کمکی به تقویت عضلات شکم نمی کند !سازندگان این دستگاه در صورتی که چنین ادعایی دارند لازم است بصورت علمی مکانیسم تقویت عضلات شکم را توسط این دستگاه توضیح دهند.

دراز و نشست سخت ترین ورزش دنیا است!!!:ادعایی که فقط به جوک شبیه است و لبخند را بر لبان اهالی ورزش می نشاند اما یک لبخند تلخ!!

نتیجه بحث: تن تاک شباهتی به یک اختراع ندارد!!٬به چربی سوزی در عضلات شکم هیچ کمکی نمی کندودر تقویت عضلات شکم بصورت موثر نقشی ندارد. حالا باز هم بروید تن تاک بخرید!!!

 

منبع : وبلاگ شکوه ورزش

جناب آقای انصاری


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

تاريخ : دوشنبه 29 اردیبهشت1393 | 23:43 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

بهترین ورزش برای تعطیلات نوروز

بهترین ورزش برای تعطیلات نوروز
قلب یك ماهیچه است و هر عاملی كه خون را در یك ماهیچه سریع‌تر به جریان درآورد به حفظ وضع مطلوب آن كمك می‌كند.

می‌خواهید تندرست باشید و می‌دانید برای رسیدن به این هدف نیاز بیشتری به ورزش دارید. برای این منظور حتی ممكن است با شور و شوق فراوان در یك باشگاه ورزشی نیز ثبت‌نام كرده باشید یا مانند بسیاری از افراد دیگر ممكن است حتی به زور هم نتوانید شلوارك یا لباس ورزشی به‌تن كنید یا از پس یك ساعت فعالیت ورزشی درست و حسابی هم برنیایید. ناامید نشوید!
پژوهشگران ورزشی روز به روز بیشتر به این نتیجه می‌رسند فعالیت‌های شدید جسمانی كه اكثر باشگاه‌های ورزشی توصیه می‌كنند تنها ـ یا حتی لزوما بهترین ـ راه برای رسیدن به تندرستی نیست. در واقع به گفته كارشناسان، بهترین كاری كه اكثر ما می‌توانیم انجام دهیم پیاده‌روی است.

بله،پیاده‌روی! و نه دویدن یا آهسته دویدن یا بسرعت دویدن. فقط و فقط پیاده‌روی، با سرعت معقول‌(پنج تا شش كیلومتر بر ساعت) به مدت نیم‌ساعت یا چیزی در همین حدود، البته پنج تا شش بار در هفته و نباید انتظار داشته باشید كه فواید آن ناگهانی بروز كند. شواهد نشان می‌دهد پس از دوره‌ای طولانی، یك برنامه منظم پیاده‌روی می‌تواند دنیایی از فواید پیشگیرانه را از كاهش خطر سكته مغزی، دیابت و پوكی استخوان گرفته تا درمان آرتروز، فشار خون بالا و حتی افسردگی برایتان به ارمغان آورد.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 4 فروردین1393 | 20:40 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

تحمل درد در این افراد بیشتر است

تحمل درد در این افراد بیشتر است
تجربه درد در ورزشکاران متقاوت بوده و مشابه افراد عادی نیست.

محققان آلمانی در دانشگاه هیدل برگ اظهار داشتند که ورزشکاران در مقایسه با سایر افراد تحمل بالاتری نسبت به درد دارند. این مطالعه در مجله درد به چاپ رسیده است.

این پژوهشگران معتقدند که تجربه درد در ورزشکاران متقاوت بوده و مشابه افراد عادی نیست. در حقیقت آستانه درد در همه افراد اعم از ورزشکار یا غیر ورزشکار یکسان اما تحمل درد متفاوت می باشد. آستانه درد حداقل شدتی از درد است که فرد پیام درد را احساس می کند (نقطه آغاز احساس درد). اما تحمل درد، حداکثر میزان دردی است که فرد قادر به تحمل آن است.

برای انجام این مطالعه 331 فرد عادی و 568 ورزشکار زن و مرد از کانادا، استرالیا، اروپا و ایالات متحده امریکا انتخاب شدند. رشته های ورزشی مختلف از جمله ورزش های استقامتی، قدرتی، رقابتی و انعطافی مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که ورزشکاران در مقایسه با سایر افراد، تحمل بالاتری نسبت به درد دارند. میزان تحمل آنها بر حسب نوع ورزشی که انجام می دهند متفاوت است. در ورزشکارانی که ورزش های قدرتی انجام می دهند، تحمل درد در سطح متوسط است.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، پزشکی ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 13 بهمن1392 | 22:35 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

چرا برخی افراد با ورزش لاغر نمی شوند؟

لاغری
افراد چاقی كه با ناراحتی و یا به اجبار ورزش می كنند، نتیجه ی كمتری از وقت، زمان و تمریناتی كه انجام داده اند بدست می آورند.

پزشكان به تازگی دریافته اند كه افراد چاق اگر می خواهند با ورزش كردن خود را لاغر كنند باید با شادی ورزش كنند وگرنه نتیجه ی معكوس بدست می آورند.

براساس جدیدترین پژوهش ها، افراد چاقی كه با ناراحتی و یا به اجبار ورزش می كنند، نتیجه ی كمتری از وقت، زمان و تمریناتی كه انجام داده اند بدست می آورند.

گفتنی است در عین حال، ورزش كردن تنها عامل برای كاهش وزن نیست و در رتبه ی دوم قرار دارد، رتبه ی اول برای كاهش وزن، توجه و نظارت دقیق بر روی رژیم غذایی فرد است.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 17 مهر1392 | 21:18 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

وقتی به یکباره ورزش را ترک می کنیم چه می شود؟

ورزش
برای جلوگیری از این عوارض پزشکان توصیه می کنند تا افراد با برنامه و هماهنگی با مربی ورزش خود به تدریج با کم کردن ورزش شروع کنند.

پزشکان در خصوص ترک ورزش ناگهانی به افراد هشدار می دهند زیرا می تواند باعث صدمات جدی به آنها شود.

ترک ورزش که به دلایل مختلف از جمله مسافرت، تغییر و جابه جایی محل زندگی، تحصیل، امتحانات، تغییر ساعات کاری، بارداری، بیماری و یا حتی بی حوصلگی و بی انگیزگی رخ می دهد می تواند عواقب بسیار بدی بر روی سلامت فرد بگذارد.
گفتنی است: از جمله این عوارض افزایش ناگهانی توده چربی بدن، بروز حس افسردگی و کلافگی، دردهای عضلانی به ویژه در ساعاتی که فرد مبتلا ورزش می نموده است و همین طور از دست رفتن توده عضلانی است.
بررسی ها نشان می دهند: برای جلوگیری از این عوارض پزشکان توصیه می کنند تا افراد با برنامه و هماهنگی با مربی ورزش خود به تدریج با کم کردن ورزش شروع کنند، حتی اگر ورزشکار حرفه ای هم نباشند و سعی کنند تا در اولین فرصت دوباره فعالیت های ورزشی خود را آغاز کنند و حین این مدت هم خودشان ورزش کنند. می توانند ورزش نمایند.موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، پزشکی ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 13 شهریور1392 | 21:44 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

فتق دیسک کمر؛ علل و راه حل

فتق دیسک کمر؛ علل و راه حل
همه ما یک بار در زندگی‌مان درد کمر را تجربه کرده‌ایم. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد. این درد بسیار آزاردهنده است و گاهی مدت‌ها طول می‌کشد. یکی از دردهای شایع کمر فتق‌ دیسک‌ کمر است...

 

 گاهی بیماری آنقدر شدید و دردناک می‌شود که روند زندگی انسان مختل و امکان حرکت از او گرفته می‌شود و حتی به جراحی هم نیاز پیدا می‌کند. 
فتق دیسک‌ بین مهره‌ها چه زمانی ایجاد می‌شود؟
دیسک بین‌مهره‌ای یک ماده ژلاتینی نسبتا نرم است که فشارهای وارد شده روی مهره‌ها را به طور یکنواخت پخش و حرکت مهره‌ها را روی یکدیگر آسان می‌کند و باعث خم و راست شدن یا چرخش کمر می‌شود. یک حرکت ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است باعث آسیب به این ناحیه و فتق دیسک بین مهره‌ای شود. فتق اغلب به طرف پشت یا چپ و راست اتفاق می‌افتد و باعث انتشار درد به پای همان طرف یا طرف مقابل می‌شود ولی معمولا درد در همان طرف که فتق رخ داده متمرکز می‌شود
 این عارضه معمولا خود را با چه علایمی نشان می‌دهد؟
علایم به شدت آسیب وارده به مهره و فشار روی عصب مربوطه بستگی دارد.

موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، پزشکی ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 19 تیر1392 | 15:38 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

بالاخره کافئین برای ورزشکاران مفید است یا مضر؟

کافئین
کافئین به دلیل افزایش تمرکز و هوشیاری دارای مزایایی برای ورزشکاران است، اما...

کافئین یک ماده محرک سیستم عصبی مرکزی است و به طور طبیعی در برخی مواد غذایی همچون قهوه، چای، شکلات و نوشابه های سیاه یافت می شود. از کافئین در داروسازی و تولید برخی داروها نیز استفاده می شود.

مدت هاست که در مورد استفاده از کافئین برای افزایش کارایی ورزشکاران اختلاف نظرهایی وجود دارد.

تحقیقات قدیمی تاکید داشتند که کافئین موجب افزایش هوشیاری و تمرکز ورزشکاران شده و با افزایش مصرف چربی به جای گلیکوژن (قند) در عضلات، کارایی  و استقامت بافت عضلانی را افزایش می دهد. اما تحقیقات اخیر نشان می دهند که کافئین تنها محرک سیستم عصبی است و نقشی در افزایش قدرت عضلانی ندارد.

کافئین به دلیل افزایش تمرکز و هوشیاری دارای مزایایی برای ورزشکاران است، اما چنانچه در مصرف آن افراط شود خطرات و عوارضی را به دنبال خواهد داشت.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، تغذیه ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 31 خرداد1392 | 15:8 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

چگونه کالری بیشتری بسوزانیم؟

کاهش وزن
در سال های اخیر کاهش وزن و تناسب اندام به یکی از دغدغه های اصلی در جامعه به ویژه در میان بانوان و دختران جوان تبدیل شده است.
به همین دلیل همواره شاهد تبلیغات درباره محصولاتی هستیم که ادعا می کنند بدون هیچ زحمتی کالری و چربی های اضافی بدن را می سوزانند.
اما آیا به راستی میانبری برای افزایش سوخت و ساز بدن وجود دارد؟
اگر شما نیز قصد کاهش وزن دارید، این نکته را به خاطر بسپارید که تنها راه رسیدن به وزن مطلوب، کاهش کالری دریافتی و افزایش کالری مصرفی بدن است.
ورزش و فعالیت های بدنی موجب افزایش مصرف کالری و بالا بردن متابولیسم بدن می شوند.
بدیهی است که ورزش و تحرک مستلزم مصرف انرژی است، اما اگر قصد دارید از ورزش برای افزایش سوخت و ساز بدن استفاده کنید، باید بدانید که برای این منظور باید تمرینات ورزشی مداوم، منظم و پیوسته داشته باشید.

موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، تغذیه ورزشی ، رشته های ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 9 اردیبهشت1392 | 16:37 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

هشت نوع فعالیت برای یک شکم صاف

هشت نوع فعالیت برای یک شکم صاف
ساعت‌ها فعالیت ورزشی سخت تنها کلید داشتن شکم صاف نیست. صرف روزانه چند دقیقه برای انجام این تمرینات هشت‌گانه، راهی برای داشتن شکمی صاف و سفت در مدتی کوتاه است...

 

فکر می‌کنید وقتی حرف از داشتن شکمی صاف به میان می‌آید، ضرب المثل " نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود" درست است؟ نه دقیقاً. روش‌های گوناگونی وجود دارد که بدون ساعت‌ها ورزش بر روی زیر‌انداز در خانه یا باشگاه ،بتوانید ماهیچه‌هایتان را  خوش‌اندام و  وزن خود را کم نمایید. با استفاده از این نکات می‌توانید حین رفتن به سر کار، در محل کار و وقتی در خانه استراحت می‌کنید، شکم خود را صاف‌تر کنید. این هشت روش آنقدر ساده اند که برای شروع ورزش زیبایی ‌اندام  نیز  کاملاً مناسب اند:

1- برای خوش‌اندام شدن ،صبح‌ها پنج دقیقه وقت صرف کنید: بالرین‌ها برای شکم‌های صاف‌شان مشهور هستند، بنابراین صبح‌ها پنج دقیقه صرف انجام این حرکت باله بکنید:


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 14 آبان1391 | 9:10 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

8 اصل برای ورزش های تابستانی(1)

8 اصل برای ورزش های تابستانی(1)
 

 برای مقابله با کم آب شدن بدن، پیش دستی کنید!
قبل، حین و بعد از ورزش آب بنوشید.
منتظر نمانید تا تشنه شوید، قبل از آن در دفعات متعدد و هر دفعه چند جرعۀ کوچک آب بنوشید.
بهترین نوشیدنی آب (نه خیلی گرم و نه خیلی سرد) است، می‌‌توانید از نوشیدنی ها نیروزا هم استفاده کنید، از نوشیدن نوشیدنی های خیلی شیرین، الکلی و کافئین دار خودداری کنید.

ورزش های تابستانی را به تدریج شروع کنید
اگر حتی هوا گرم است، باز هم باید ورزش را به آهستگی و با گرم کردن بدن تان شروع کنید.
از سوی دیگر، هر تمرین جدید ورزشی نیازمند جلسات تمرین متعدد است که باید به مرور زمان پیشرفت کند.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 5 شهریور1391 | 15:30 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

چگونه به ورزش عادت كنیم؟

چگونه به ورزش عادت كنیم؟
مطالعات نشان داده اند کسانی که به ورزش علاقه دارند ، خیلی راحت و بدون مشکل می‌توانند حرکات ورزشی را انجام دهند .

 ورزش برای داشتن یک عمر طولانی و حفظ سلامتی واجب است .
  ورزش نه تنها بر طول عمر می‌افزاید ، بلکه باعث می‌شود کیفیت زندگی بهتر شود و احساس بهتری در طول دوران زندگی داشته باشیم .۶۰ درصد از مردم اضافه وزن دارند . این امر حاکی از آن است که انجام حرکات ورزشی برای ما مشکل است .

تعیین وقت برای ورزش
سخت ترین کار در ورزش ، برنامه ریزی برای آن است . در زندگی ما همیشه کار بر ورزش اولویت دارد ورزش فقط برای اوقات فراغت است . اما چه کسی در این زمانه اوقات فراغت و بیکاری دارد ؟


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 18 مرداد1391 | 14:51 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

بهترین تمرینات ورزشی برای مدیریت استرس

بهترین تمرینات ورزشی برای مدیریت استرس
هر ورزشی می تواند از فواید جسمی- روحی برخوردار باشد، اما فعالیت های توام با تنفس، تعمق و حرکت بهترین گزینه ها برای مدیریت استرس به شمار می روند.

احتمالا اطلاع دارید که ورزش منظم می تواند به شما در کنترل وزنتان کمک و از شما در مقابل بیماریهای گوناگون محافظت کند، اما ورزش می تواند در مدیریت استرس نیز مفید واقع شود.

تمرینات ورزشی باعث ترشح اندورفین می شود و اندورفین ها نوعی پروتئین انرژی زا هستند که احساس بهتری را در ما ایجاد می کنند و حالات روحی مان را بهبود می دهند. هر ورزشی می تواند استرس و تنش را کاهش دهد، از این رو سعی کنید ورزش هایی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید.

برخی از مردم از صخره نوردی لذت می برند؛زیرا آنها احساس می کنند صخره نوردی نوعی تحرک توام با تعمق بر روی دیواره های صخره ها است. با انجام این ورزش هرگونه افکار تنش زا از میان می رود.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، روانشناسی ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 3 تیر1391 | 16:13 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

با ورزش 20 بگیرید


برای پدر و مادر نمره ریاضی، دیکته و علوم مهم تر از نمره ورزش است اما دانشمندان چیز دیگری می گویند.

بیست

در حال حاضر با توجه به آمدن تکنولوژی های جدید کامپیوتری و در نتیجه سرگرم شدن هر چه بیشتر کودکان با این وسایل، فعالیت بدنی کودکان کاهش چشمگیری پیدا کرده است. از سوی دیگر مربیان مدارس نیز نسبت به ورزش و لزوم بازی و تحرک کودکان بی تفاوت شده اند و زنگ ورزش به زنگی برای جبران عقب ماندگی های درسی تبدیل شده است. برخی اوقات هم در برخی مدارس به بهانه اتلاف وقت، زنگ ورزش حذف می شود. این در حالی است که کودکان برای رشد جسمی و ذهنی به ورزش نیاز دارند و کاهش فعالیت بدنی باعث ایجاد اختلالاتی مانند اضافه وزن و چاقی، بی خوابی، هیجان و استرس، رشد نامتعادل و نامناسب اندام ها، اختلال در دستگاه های بدن و... می شود.

ورزش سلول عصبی جدید ایجاد می کند

تحقیقات می گوید ورزش را حذف نکنید

با ورزش نمره هایم را 20 می کنم

 


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 27 فروردین1391 | 14:14 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

مزایای طب ورزش در طول زندگی

یک برنامه مناسب ورزشی سلامت انسان را تضمین می کند و خطر بسیاری از بیماری های متداول را کاهش می دهد. بنابر این ورزش مرتب می تواند طول عمر را افزایش دهد. اثرات ویژه نرمش و ورزش و تمرینات منظم عبارتند از:

۱)افزایش قدرت و تحمل بدن

۲) بهبود انعطاف پذیری بدن

۳) کاهش فشار خون

۴) کاهش درصد چربی بدن

ورزش منظم باعث جلوگیری از بروز بیماری های قلبی، عروقی، پوکی استخوان، دیابت، فشار خون و ... می شود . بر اثر ورزش منظم آن مقدار از توان بدن که کاسته شده است، بهبود می یابد. اخیراً ثابت شده است که نرمش ها و تمرینات روتین روزانه یا هفتگی (به خصوص حرکات دائمی آئروبیک) به طول مدت سلامتی بدن می افزاید.

▪ اثرات مفید ورزش بر بدن: افزایش حداکثر برداشت اکسیژن (جذب) در بدن، افزایش کارایی قلب از طریق افزایش حجم خون پمپ شده در یک ضربان، بهبود عروق عضله قلب، افزایش چگالی مویرگها در عضله اسکلتی ، افزایش ظرفیت گشاد شدن عروق، افزایش تولید لیپوپروتئین های سنگین (HDL) که برای بدن مفیدند، افزایش قدرت عضلانی و قدرت تحمل بدن و ...

مطالعاتی که بر روی بیش از ۱۷ هزار نفر از دانشجویان سال اول دانشگاه هاروارد انجام شد مشخص شد که مردانی که در عرض هفته بیش از ۲ هزار کیلو کالری انرژی را در فعالیت های ورزشی مصرف میکنند نسبت به هم کلاسی های خود که کمتر از ۵۰۰ کیلو کالری انرژی برای فعالیت های بدنی مصرف میکنند، ۳۹% کمتر احتمال ابتلا به بیماری قلبی – عروقی دارند.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 4 فروردین1391 | 21:42 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

چگونه در منزل ورزش کنیم؟

ورزش را در ابتدا با حرکتی مانند چرخاندن سر و گردن یا دست آغاز کنید زیرا این ورزش ها حرکاتی هستند که بر روی تمام بدن شما تاثیر مستقیمی را می گذارند و شادی و سرزندگی شما را در طول روز تامین می کنند.

 

ورزش های مداوم و متناوب تنها بر روی این موضوع تاکید دارند که شما باید حرکات ورزشی را به طور متناوب و بدون وقفه انجام دهید حتی اگر زمان این کار ۱۰ دقیقه باشد. و هر ورزشی را که می خواهید انجام دهید باید کامل انجام دهید و بعد به سراغ حرکت ورزشی دیگری بروید.

برای اینکه نتیجه بیشتری از ورزش هایتان بگیرید باید در هر روز بر یک ناحیه بدن تان تمرکز کنید و این حرکات را انجام دهید. اما قبل از این که حرکات اختصاصی مربوط به هر روزتان را انجام دهید به شما توصیه می کنیم یک حرکات کلی مانند چرخاندن مچ دست و قوزک پاهایتان، یا چرخاندن سر و بازوها را آغاز کنید و همه به این حرکات اختصاصی بپردازید.

بعد از مدتی که این حرکات را به طور مداوم انجام دهید شاید باورتان نشود اما متوجه می شوید که چربی های بدنتان شروع به از بین رفتن می کنند و از دست چربی های اضافی بدنتان راحت می شوید و اگر برای همیشه این کار را انجام دهید، متوجه می شوید که چربی های بدنتان به عضله تبدیل خواهند شد.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 2 اسفند1390 | 9:44 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

آیا خواهان شكمی عضلانی و صاف هستید؟

آیا خواهان شكمی عضلانی و صاف هستید؟
اگر شما به امید داشتن شكمی متناسب و محكم ورزش می‌كنید تنها نیستید. ورزشهای شكمی یكی از پرطرفدارترین و محبوبترین ورزشها...
چگونه می‌توان شکمی قوی، مستحکم و صاف داشت؟
اگر شما به امید داشتن شكمی متناسب و محكم ورزش می‌كنید تنها نیستید. ورزشهای شكمی یكی از پرطرفدارترین و محبوبترین ورزشها هستند كه افراد مختلفی از افراد مبتدی تا ورزشكاران حرفه‌ای آنها را انجام می‌دهند. برای رسیدن به این هدف، ورزشهای زیادی هستند كه می‌توانید آنها را انجام دهید.

ورزشهای شكمی

برای ساختن عضلات شكم باید ورزشهای ویژه‌ای انجام دهید كه كه روی همه‌ی عضلات شكمی كار كند و همه آنها را فعال كند. ورزشهای زیادی هستند كه می‌توانید

موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، رشته های ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 22 بهمن1390 | 19:10 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

ورزش از ديدگاه انديشمندان اسلامي و غيراسلامي

 

بد نيست نگاهي به ديدگاه انديشمندان بزرگ جهان در باره ورزش و فوايد آن داشته باشيم.

اما ديدگاه انديشمندان اسلامي

1- ابن سينا: ورزش، حرکتي است تابع اراده. در ورزش، تنفس بلند و بزرگ و پي در پي مي آيد [مراد، تنفس عميق و شدت تنفس در اثر بالا رفتن مقدار اکسيژن مصرفي است]. هر کس بتواند با اسلوب صحيح و متناسب با اعتدال مزاجش و در وقت و هنگام مناسب ورزش کند، از چاره جويي [پيش گيري] و مداواي بيماري هاي مزاجي که در دنباله آن مي آيد، بي نياز مي گردد. اين بهره برداري از ورزش هنگامي ميسّر است که دستورات ديگر بهداشتي را به کلي مراعات کند.

آن چه که امروزه در دنياي غرب تحت عنوان تربيت بدني و ورزش، و آثار مفيد آن بر روي بدن مورد توجه است، شالوده اش از او [ابن سينا] ست. او در کتاب گران بهايش، قانون در طب – که در عالم طب معروف است و مسائل پزشکي در آن مطرح گرديده و اطباي بعد از او با الهام از اين کتاب به امور طبابت پرداختند، و بارها در کشورهاي خارجي تجديد چاپ گرديده – فصلي را به پرورش بدن و ورزش و آثار آن اختصاص داده است و نظرهايي را ارائه نموده است که قسمت اعظم آن در باب تربيت بدني و ورزش، امروزه نيز مورد قبول مي باشد.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 25 آذر1390 | 22:6 | نویسنده : Mehri jahanshiri |
گرم کردن بدن آمادگی برای ورزش
هر ورزشی که انجام می دهیم بدن در حین ورزش بطور قابل توجهی از حالت نرمال خود خارج شده و به سطح بالاتری از فعالیت داخل می شود.گرم کردن و سردکردن بدن عامل ارتباط دهنده ، حالت نرمال بدن ، و حالت فعال بدن هستند.warm up شکی نیست که این امر به اجرای بهتر ورزشی که می خواهید انجام دهید و تسریع بازگشت از حالت فعال به حالت نرمال بدن بسیار کمک می کند. گرم کردنیکی از تصورات غلط در ورزش آن است که کشش و انجام تمرینات کششی معادل گرم کردن می باشد ، کشش بخش خیلی مهمی از فرایند گرم کردن پیش از ورزش است اما معادل گرم کردن نمی باشد .گرم کردن فرایندی است که شما بطور تدریجی دمای بدنتان را افزایش می دهید (بعضی معتقدندکه این افزایش به اندازه 1 تا 2 درجه سانتیگراد است) تا عضلات خود را برای رفتن از سطح نرمال به حالت ورزشی(فعالیتی) بدن آماده کنید.گرم کردن قبل از اجرای ورزش (تمرین) انجام می شود.اجرای نرمش های گرم کننده ی بدن قبل از انجام حرکات کششی در هر نوع فعالیت ورزشی بخصوص در تمرینات تناسب اندام بسیار ضروری است . گرم کردن وقتی که بطور کامل و با دقت انجام شود نه تنها بدن را برای فعالیت آماده می سازد و سفتی عضلانی را از بین می برد بلکه عملکرد شما در ارتباط با تمرینات تناسب اندام را بهبود می بخشد.بدون گرم کردن و یا حتی بدون گرم کردن کامل و مناسب احتمال آسیب دیدن در هنگام شرکت در فعالیتهای ورزشی افزایش می یابد.بعضی از نرمش های گرم کننده معمول شامل : کشش های غیرفعال (استاتیک) سبک ، حرکات نرم و سبک ، طناب زدن
موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، رشته های ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 22 آذر1390 | 23:58 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

چرا پهلوی افراد ورزشکار مبتدی در هنگام دویدن درد میگیرد ؟

چرا معمولا پهلوی افراد ورزشکار مبتدی در هنگام دویدن درد می گیرد.؟

در زمانی که در حال ورزش هستید ناگهان در پهلوی خود درد شدیدی احساس میکنید. هر کسی پاهای خود را بالا و پائین ببرد و در همان حال به سرعت نفس بکشد، دچار درد پهلو میشود. بنظر میرسد که درد پهلو ناشی از

چنگ شدن(اسپاسم) دیافراگماست. دیافراگم پرده ای ماهیچه ای بین شکم و قفسهٔ سینه است که تنفس را کنترل میکند. این چنگ شدن وقتی اتفاق میافتد که دیافراگم خون کافی در هنگام ورزش دریافت نمیکند.
بالا و پائین کردن پاها فشار بر روی ماهیچه های شکم را زیاد میکند که به دیافراگم هم منتقل میشود. در همین حال، تنفس سریع ششها را منبسط کرده و دیافراگم را به پائین میفشارد. این فشار دو طرفه از بالا و پائین بر روی دیافراگم خون را از آن خارج کرده و دچار کمبود اکسیژن میکند. بدون اکسیژن کافی، ماهیچه ها دچار گرفتگی دردناک میشوند.
کسانی که تازه ورزش را شروع کرده اند، بیشتر مستعد درد پهلو هستند. اینها تنفس سریع و کوتاه میکنند و پیش از اینکه ماهیچه های شکم خود را با ورزش تطبیق دهند فشار زیادی بر آنها می اورند. این ماهیچه ها ممکن است به اندازهٔ کافی برای مقاومت در برابر حرکات سریع اندامهای درونی شکم قوی نباشند و بر دیافراگم فشار آید.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، پزشکی ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 10 آذر1390 | 14:27 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

چگونه در فصل سرد ورزش کنیم؟!

بهانه ای برای نوشتن از برف، امیدوارم روزهای برفی و سرد دلتان گرم باشد و از برف بازی لذت ببرید.

ورزش , برف , سرد


اگر هم كه شما زياد پايبند ورزش نيستيد، خيلي راحت‌تر آن را به بهانه سرماي هوا كنار خواهيد گذاشت. اما با نكاتي كه مطرح مي‌شود، شما مي‌توانيد باانگيزه و ايمن در سرما هم ورزش كنيد.
ورزش ايمن در آب و هواي سرد
تقريبا همه مي‌توانند در فصل سرما با خيال راحت ورزش كنند. اما اگر شما شرايط خاصي مانند آسم و مشكلات قلبي داريد، قبل از اين‌كه در سرما به ورزش بپردازيد، با پزشك خود مشورت كنيد. پزشك مي‌تواند اقدامات احتياطي لازم را به شما يادآوري كند.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، رشته های ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 5 آذر1390 | 19:13 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

 انتخاب کفش ورزشی مناسب

 
پوشیدن کفش های ورزشی که اندازه پاهایتان باشد، باعث می‌شود هنگام فعالیت جسمی احساس راحتی کنید و خطر آسیب‌ها را کاهش می‌دهد.

این توصیه‌ها هنگام انتخاب کفش ورزشی رعایت کنید:

  • هنگامی برای خرید کفش بروید که پاهای‌تان بزرگترین اندازه خود را داشته باشد- یا در پایان روز یا پس از انجام تمرین.
  • هنگام انتخاب کفش آن را با همان جوراب‌هایی امتحان کنید که هنگام ورزش می‌پوشید.
  • کفشی را انتخاب کنید که پنجه‌های پاهای‌تان به راحتی بتوانند در آن تکان بخورند، و هنگام امتحان کردن راحت باشد.
  • HealthDay

موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، رشته های ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 26 آبان1390 | 23:51 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

نشستن طول عمر شما را کوتاه می‌کند

نشستن طول عمر شما را کوتاه می‌کند

پژوهشگران در طول چند دهه گذشته، نشان داده‌اند که پیوند محکمی میان سبک زندگی بی‌حرکت و مجموعه‌ای از بیماری‌ها مزمن از جمله بیماری قلبی،‌ سرطان‌های سینه و روده بزرگ،‌ دیابت،‌ پوکی استخوان، و اضطراب و افسردگی وجود دارد.تنها اخیرا بررسی‌ها بر خود نشستن متمرکز شده‌اند.

نتایج این بررسی‌ها فراخواننده برخاستن از جای خود است: حتی اگر به غیر از این، زندگی جسمی فعالی داشته باشید.

این نتیجه‌گیری بررسی است که بوسیله محققان جامعه سرطان آمریکا (ACS) انجام شده است و در ژورنال اپیدمیولوژی آمریکا منتشر شده است.

پژوهشگران در سال 1992 53440 مرد و 69776 زن را که همه آنها به طور کلی سالم بودند و پیش از این وارد "بررسی پیشگیری از سرطان II" جامعه سرطان آمریکا شده بودند، انتخاب کردند.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 26 آبان1390 | 23:50 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

بازیکنان متفکر فوتبال


بازیکنان فوتبال به ندرت افرادی روشنفکر تلقی می‌شوند، اما «تیه‌ری هانری» در سال 2005 گفت: برای ورود به ورزش و به خصوص فوتبال باید باهوش باشید

ورزشکاران زیادی هستند که ثابت کرده‌اند فوتبال و هوش می‌توانند رابطه بسیار نزدیکی با هم داشته باشند. برخی مثل «رومارین بلانگ» کامرونی دارای مدرک استادی در اقتصاد و «ژان آلن بومسانگ» فرانسوی دارای مدرک دانشگاهی در رشته ریاضیات‌اند . بازیکنان دیگری مثل «اوتورهاگل» مربی آلمانی تیم ملی یونان یا «دیوید جیمز» دروازه‌بان انگلیسی هم بخشی از شهرت خود را به خاطر علاقه زیاد به هنر یا سیاست به دست آورده‌اند.

کارلوس بیلاردو

قشرخاکستری برای سفید پوشان

در فصل جدید نگاه‌ها باردیگر متوجه رئال مادرید در اسپانیا شده است اما «فلورنتینو پرز» رئیس باشگاه با به خدمت گرفتن دو چهره شاخص در کادر فنی باشگاه کار اصلی را انجام داد؛ «خورخه والدانو» به عنوان مدیر و «مانوئل پلگرینی» به عنوان سرمربی تیم. پلگرینی مدرک مهندسی عمران از دانشگاه کاتولیک سنتیاگو دارد و والدانو هم فارغ‌التحصیل رشته فلسفه است که آثار زیادی درباره ورزش نوشته است و علاقه زیادی به مطالعه دارد. والدانو که قهرمان جام جهانی 1986است، می‌گوید:« خیلی مطالعه می‌کنم. شاید به این خاطرباشد که به تنهایی عادت دارم. شما زمانی که کسی را برای صحبت کردن نداشته باشید، بهترین همراه یک کتاب خوب است.»


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، رشته های ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 26 آبان1390 | 23:39 | نویسنده : Mehri jahanshiri |

مالزی برای طلای المپیک به علم روی می‌آورد


مقامات ورزشی مالزی در تلاش‌شان برای رسیدن به اولین مدال طلای المپیک لندن در سال آینده به وسائل علمی روی آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز موسسه ملی ورزش (NSI) مالزی 46 متخصص علم ورزش را تحت برنامه "در مسیر لندن 2012) گرد آورده است.

هفت ورزشی که این حمایت با تکنولوژی ورزشی را دریافت خواهند کرد شامل فوتبال، دوچرخه‌سواری، تیر و کمان، شیرجه،‌ تیراندازی و هاکی هستند.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی ، رشته های ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 26 آبان1390 | 23:35 | نویسنده : Mehri jahanshiri |
تعریف استعدادیابی

"استعداد" در فرهنگ های لغت به معنای "توانایی ویژه و طبیعی" و "ظرفیت دستیابی به موفقیت" تعریف شده است.
ریلی و ای. ام ویلیامز عقیده دارند استعدادیابی عبارت است از "فرآیند شناسایی ورزشکاران فعلی که توان بالقوه ای برای نخبه شدن دارند".
رینگر در تعریف کاربردی استعدادیابی اعتقاد دارد : استعدادیابی یعنی پیش بینی اجرا» (عملکرد) از طریق سنجش ویژگی های جسمانی ، روانی و اجتماعی و همچنین توانایی های تکنیکی.

بچه ها باید تصمیم بگیرند که یک ورزشکار نخبه شوند نه والدین

مطلوب نیست که والدین تصمیم بگیرند که زندگی یک کودک (نوجوان) باید در جهت یک ورزشکار نخبه شدن یا یک ورزش خاص باشد (خود کودک باید تصمیم گیرنده اصلی باشد). ممکن است والدین علیرغم میل باطنی یک نوجوان تصمیم بگیرند او را در ورزش دلخواهشان شرکت دهند . این موضوع می تواند علاوه براتلاف وقت، سبب سرخوردگی و کناره گیری فرد از آن رشته ورزشی شود و چه بسا او را نسبت به محیط ورزش بدبین کند. فرصت های ورزشکار نخبه شدن کاملا محدود است لذا بر اساس این واقعیت نمی توان به طور خودخواهانه با تصادفی کودک را به سمت یک ورزش خاص سوق داد .

ويژگيهای ورزش واترپلو
سرعت و قدرت و اراده و استقامت را تقویت می کند . هوشیاری و آگاهی و تمرکز حواس و  چابکی و مقاومت و تسلط بر اعصاب از ویزگیهای این ورزش به حساب می آید.

اساس انتخاب نهایی یك قهرمان ظرفیت كاری و توانایی بدنی برگشت به حالت اولیه او درفواصل بین تمرینات و مسابقات می باشد.


موضوعات مرتبط: علوم ورزشی

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 9 آبان1390 | 16:28 | نویسنده : Mehri jahanshiri |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.